ID # 363149Model # BGB30-IJS
DCS Insulated Jacket For 30-Inch Gas Grills - BGB30-IJS
Rebate
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
1-3 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
Allows safe installation into combustible outdoor kitchen materials
  • 304 grade Stainless Steel jacket designed for durability and long-lasting use
  • Designed for DCS Series 7 and Liberty 30-Inch Grills
  • DCS Insulated Jackets must have bottom support
Related Departments
Buying Options
Customer Reviews
4
1 reviews
Philip
Dec 3, 2021
Verified Purchaser
Companys measurements are off by a quarter inch.
Was This Helpful?
Free Shipping
Leaves Warehouse1-3 Business Days
Rebate
Width
34.19"44.13"46.62"40.38"
Cut Out Width Range
30" And Up20 - 29 7/8"30" And Up30" And Up
Cut Out Height Range
1 - 12 7/8"1 - 12 7/8"1 - 12 7/8"1 - 12 7/8"
Cut Out Depth Range
20" And Up20" And Up20" And Up20" And Up
Includes Trash Bin
No----No
Includes Tank Holder
No----No
Includes Paper Towel Holder
Made in USA
NoNoMade In The USA With Globally Sourced PartsNo
Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Primary Color
Designed For
30 Inch42 Inch4 Burner36 Inch
Cut Out Width
Cut Out Height
Cut Out Depth
Height
11.13"11"11.5"11.13"
Depth
23.75"23"25.87"23.75"