ID # 3173497Model # L36R-3-PBLP
Lynx Professional 36 Inch Built-In Propane Grill w/ Rotisserie in Pacific Blue - L36R-3-PBLP
Related Departments
Current Item
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
ProfessionalSeries 9HestanProfessional
Cooking Grid Dimensions
33 X 18 1/2"32 1/4 X 20 1/4"30 1/2 X 21 3/16"33 X 18 1/2"
Cutout Width
35"34 1/2"35"35"
Cutout Depth
22"22 3/4"23 1/2"22"
Primary Color
BlueStainless SteelStainless SteelBlue
Made In USA
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Hose Included
Yes--YesYes
Commercial
Yes--NoYes
Infrared Main Burner
Not AvailableNot AvailableNot AvailableOne Infrared
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel--304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Rear Burner Rotisserie
Yes--YesYes
Quick Ship
NoYesYesNo
Total Cooking Capacity
935 Sq. Inches--889 Sq. Inches935 Sq. Inches
Main Burner Material
Ceramic304 Stainless Steel321 Stainless SteelCeramic
Flame Tamer Material
CeramicCeramicCeramicCeramic
Cooking Grate Material
Stainless SteelCast Stainless SteelStainless SteelStainless Steel
Main Grilling Area
640 Sq. Inches630 Sq. Inches653 Sq. Inches640 Sq. Inches
Secondary Grilling Area
295 Sq. Inches241 Sq. Inches236 Sq. Inches295 Sq. Inches
Width
36"35.938"36"36"
Height
24.75"27.25"29.5"24.75"
Depth
25.38"26.875"32.437"25.38"