ID # 3107951Model # BE1-36RCI-L
DCS Series 9 36-Inch Built-In Propane Gas Grill With Rotisserie & Infrared Burner - BE1-36RCI-L
Rebate
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
10-14 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
Experience a new level of versatility with the dynamic infrared sear burner
  • Enjoy smoky barbecue flavor with the included charcoal smoker tray
  • Heavy duty rotisserie can easily support 50 lbs and features a dedicated infrared burner
  • Brilliant 12 volt bezel lighting on dials safely illuminates what you are cooking
  • Easy-lift hood opens to 90 degrees with one hand for better access & visibility
This Series 9 Built in 36 inch propane gas grill is designed for premium outdoor kitchens and will take your outdoor cooking experience to the next level. Infrared sear burner for even heat distribution and incredibly fast searing up to 24,000 BTU. Secondary cooking surface allows you to use a wide repertoire of cooking styles and cater for a crowd. Intuitive lighting with bright in-hood lights and bezel lit control dials. Easy to lift hood for better access when cooking. Delivers 25,000 BTU per burner allowing you to precisely control heat from 300 to 1100 degrees Fahrenheit. Two U-burners provide a combined output of up to 50,000 BTUs to the main cooking surface.
Related Departments
Current Item
Class
LuxuryLuxuryLuxuryLuxury
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
Series 9--Series 9Professional
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cutout Width
34 1/2"34 1/4"34 1/2"35"
Cutout Depth
22 3/4"24 1/4"22 3/4"22"
Cutout Height
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Exterior Stainless Grade
304 Stainless Steel--304 Stainless Steel--
Primary Color
Number Of Main Burners
3 Burners3 Burners3 Burners3 Burners
Grilling Surface Btus
Infrared Main Burner
One InfraredOne InfraredNot AvailableOne Infrared
Main Burner Material
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless SteelCeramic
Flame Tamer Material
CeramicCeramicCeramicCeramic
Cooking Grate Material
Cast Stainless SteelStainless SteelCast Stainless SteelStainless Steel
Rotisserie Backburner
Yes--Yes--
Rotisserie Kit
YesYesYesYes
Rotisserie Burner Btus
Heat Zone Separators
NoYesNoNo
Cooking Grid Dimensions
32 1/4 X 20 1/4"32 X 20"32 1/4 X 20 1/4"33 X 18 1/2"
Ignition Type
Hot SurfaceHot SurfaceHot SurfaceHot Surface
Main Grilling Area
630 Sq. Inches640 Sq. Inches630 Sq. Inches640 Sq. Inches
Flash Tubes
YesYesYesYes
Secondary Grilling Area
534 Sq. Inches308 Sq. Inches241 Sq. Inches295 Sq. Inches
Total Grilling Area
1164 Sq. Inches--879 Sq. Inches--
Smoker
Burger Count
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Propane Hose Regulator Included
Yes--Yes--
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Spring Assisted Hood
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Made in USA
No--No--
Commercial-Grade Multi-User
No--No--
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Marine Grade
NoNoNoNo
Series
36 Inch36 Inch36 Inch36 Inch
Quick Ship
YesYesYesNo
Width
35.938"36"35.938"36"
Height
27.25"26.39"27.25"24.75"
Depth
26.875"29.64"26.875"25.38"