ID # 3173485Model # L36R-3-DSLP
Lynx Professional 36 Inch Built-In Propane Grill w/ Rotisserie in Desert Sage - L36R-3-DSLP
Related Departments
Current Item
Collection
ProfessionalSeries 9HestanProfessional
Cooking Grid Dimensions
33 X 18 1/2"32 1/4 X 20 1/4"30 1/2 X 21 3/16"33 X 18 1/2"
Cutout Width
35"34 1/2"35"35"
Cutout Depth
22"22 3/4"23 1/2"22"
Primary Color
GreenStainless SteelStainless SteelGreen
Made In USA
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Commercial
Yes--NoYes
Infrared Main Burner
Not AvailableNot AvailableNot AvailableAll Infrared
Quick Ship
NoYesYesNo
Total Cooking Capacity
935 Sq. Inches--889 Sq. Inches935 Sq. Inches
Main Burner Material
Ceramic304 Stainless Steel321 Stainless SteelCeramic Infrared
Cooking Grate Material
Stainless SteelCast Stainless SteelStainless SteelStainless Steel
Main Grilling Area
640 Sq. Inches630 Sq. Inches653 Sq. Inches640 Sq. Inches
Secondary Grilling Area
295 Sq. Inches241 Sq. Inches236 Sq. Inches295 Sq. Inches
Flash Tubes
YesYesNoYes
Smoker
YesYesNoYes
Width
36"35.938"36"36"
Height
24.75"27.25"29.5"24.75"
Depth
25.38"26.875"32.437"25.38"