ID # 3187321Model # WFLINER30G
Wildfire Insulated Jacket for 30-in Grill - WFLINER30G
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
1-3 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
Crafted with 304 Stainless Steel for the ultimate durability and longevity
  • Helps protect surrounding cabinetry from grill heat
  • Enhances safety and performance of your outdoor kitchen setup
  • Precision fit designed specifically for 30-in Wildfire gas grills
Upgrade the strength and functionality of your outdoor kitchen with the premium liners for 30 inch grills, meticulously crafted from 304 stainless steel. Built for exceptional durability and corrosion resistance.
Learning Center
Manufacturer Downloads
Warranty
Related Departments
Free Shipping
Leaves Warehouse1-3 Business Days
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Includes Trash Bin
No----No
Door And Drawer Combo
No------
Includes Tank Holder
No----No
Includes Paper Towel Holder
Made in USA
NoNoYesNo
Material
304 Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Primary Color
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Width
32.63"35.75"33"35"
Cut Out Width Range
20 - 29 7/8"30" And Up30" And Up30" And Up
Cut Out Height Range
1 - 12 7/8"1 - 12 7/8"1 - 12 7/8"1 - 12 7/8"
Cut Out Depth Range
20" And Up20" And Up1 - 19 7/8"20" And Up
Cut Out Width
29"34"31 1/2"33"
Cut Out Height
Cut Out Depth
21 1/2"21 3/8"17 1/2"22"
Height
11.75"11.25"8.25"9.25"
Depth
23"23"18.5"23.25"