ID # 3187099Model # WFPRO42G-BSS-LP
Wildfire Ranch Pro 42-in 4 Burner Built-In Black 304 SS Propane Grill - WFPRO42G-BSS-LP
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
1-3 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
Premium quality 304 SS burners provide a massive amount of cooking power, from 42,000-74,000 BTUs
  • Thick laser-cut 304 stainless steel cooking grates allow food to cook evenly without drying out
  • 304 SS heat dividers maintain designated burner zones for two meals cooking on opposite sides
  • Crafted with 304 Stainless Steel for the ultimate durability and longevity
  • Infrared rear burner heats up to 10,000 BTUs, perfect for rotisserie style cooking
With distinctive black 304 stainless steel, a unique look, and stylish soft edges, the Wildfire Outdoor Living 42 inch propane grill is designed to furnish any outdoor kitchen design. The cast stainless steel burners combined with laser-cut stainless steel cooking grates gives you premium cooking surface that covers a larger area of the cooking area - providing the ultimate cooking experience and ensuring the best results every time.
Warranty
Related Departments
Free Shipping
Leaves Warehouse1-3 Business Days
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
Ranch Pro--Blaze LTE PROSummit
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
NoMade In The USA With Globally Sourced PartsNoYes
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Hose Included
YesYesYesYes
Commercial
NoYesNoNo
Number Of Main Burners
4 Burners3 Burners5 Burners4 Burners
Infrared Main Burner
AvailableOne InfraredAvailableAvailable
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel--
Marine Grade
NoNoNoNo
Primary Color
BlackBlackStainless SteelStainless Steel
Grill Lights
InternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Rear Burner Rotisserie
YesYesYesYes
Cooking Grid Dimensions
39 7/8 X 18 7/8"36 X 17 1/2"37 1/4 X 18"35 3/4 X 19 1/4"
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Total Cooking Capacity
982 Sq. Inches913 Sq. Inches897 Sq. Inches1053 Sq. Inches
Cutout Width
41"36 1/2"38"41 1/4"
Cutout Depth
21 1/2"19 3/4"21 1/4"26 1/4"
Cutout Height
10 1/2"9 1/2"9 1/2"36"
Quick Ship
YesNoNoYes
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
304 Stainless SteelStainless Steel304 Cast Stainless SteelStainless Steel
Flame Tamer Material
Stainless SteelCeramicStainless SteelPorcelain Coated Steel
Cooking Grate Material
Stainless SteelStainless SteelCast Stainless SteelStainless Steel
Rotisserie Kit
AvailableYesYesYes
Heat Zone Separators
YesNoYesNo
Main Grilling Area
753 Sq. Inches625 Sq. Inches670 Sq. Inches681 Sq. Inches
Ignition Type
Flame ThrowerContinuous SparkFlame ThrowerContinuous Spark
Secondary Grilling Area
229 Sq. Inches288 Sq. Inches227 Sq. Inches372 Sq. Inches
Flash Tubes
NoYesYesNo
Smoker
NoNoNoYes
Spring Assisted Hood
YesYesYesNo
Thermometer
AnalogAnalogDigitalAnalog
Width
42"38"40.5"41"
Height
25"23.25"22.5"53.4"
Depth
26.5"24.5"27"31.5"