ID # 3109344Model # DHBQ38RS-KL
Sale
Save $500 on 38in Delta Heat + FREE Ext. Warranty Code: D500
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
7-10 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
Made in the USA with 304 stainless steel for maximum strength and durability
  • Commercially powder coated black 304 stainless steel control panel
  • 18 gauge stainless steel U-Burners and ceramic briquettes distribute radiant heat evenly
  • Interior halogen lights illuminate the main cooking surface for nighttime grilling
Related Departments
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cooking Grid Dimensions
36 X 17 1/2"39 7/8 X 18 7/8"36 X 17 1/2"40 X 19 15/16"
Class
Premium--PremiumLuxury
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
Made In The USA With Globally Sourced PartsNoMade In The USA With Globally Sourced PartsNo
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Hose Included
YesYesYesYes
Commercial
YesNoYesNo
Series
38 Inch--38 Inch44 Inch
Number Of Main Burners
3 Burners4 Burners3 Burners4 Burners
Infrared Main Burner
One InfraredAvailableNot AvailableAvailable
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Primary Color
BlackBlackBlackStainless Steel
Grill Lights
Internal / ExternalInternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesYesYesYes
Cutout Width
36 1/2"41"36 1/2"42 1/2"
Cutout Depth
19 3/4"21 1/2"19 3/4"23 5/8"
Cutout Height
Quick Ship
NoYesNoYes
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Total Cooking Capacity
913 Sq. Inches982 Sq. Inches913 Sq. Inches1050 Sq. Inches
Main Grilling Area
625 Sq. Inches753 Sq. Inches625 Sq. Inches797 Sq. Inches
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
Stainless Steel304 Stainless SteelStainless Steel304 Cast Stainless Steel
Flame Tamer Material
CeramicStainless SteelCeramicStainless Steel
Cooking Grate Material
Rotisserie Kit
YesAvailableYesYes
Rotisserie Burner Btus
Heat Zone Separators
NoYesNoYes
Ignition Type
Continuous SparkFlame ThrowerContinuous SparkFlame Thrower
Secondary Grilling Area
288 Sq. Inches229 Sq. Inches288 Sq. Inches253 Sq. Inches
Flash Tubes
YesNoYesYes
Smoker
NoNoNoNo
Spring Assisted Hood
YesYesYesNo
Width
38"42"38"44.18"
Height
23.25"25"23.25"24.12"
Depth
24.5"26.5"24.5"28.37"