ID # 3187075Model # WFPRO30G-BSS-LP
Wildfire Ranch Pro 30-in 2 Burner Built-In Black 304 SS Propane Grill - WFPRO30G-BSS-LP
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
1-3 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
Premium quality 304 SS burners provide a massive amount of cooking power, from 42,000-74,000 BTUs
  • Thick laser-cut 304 stainless steel cooking grates allow food to cook evenly without drying out
  • 304 SS heat dividers maintain designated burner zones for two meals cooking on opposite sides
  • Crafted with 304 Stainless Steel for the ultimate durability and longevity
  • Infrared rear burner heats up to 10,000 BTUs, perfect for rotisserie style cooking
With distinctive black 304 stainless steel, a unique look, and stylish soft edges, the Wildfire Outdoor Living 30 inch propane grill is designed to furnish any outdoor kitchen design. The cast stainless steel burners combined with laser-cut stainless steel cooking grates give you a premium cooking surface that covers a larger area of the cooking area - providing the ultimate cooking experience and ensuring the best results every time.
Warranty
Related Departments
Free Shipping
Leaves Warehouse1-3 Business Days
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
Ranch Pro--Blaze LTE PROBlaze LTE+
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
NoMade In The USA With Globally Sourced PartsNoNo
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Hose Included
YesYesYesYes
Commercial
NoYesNoYes
Number Of Main Burners
2 Burners3 Burners4 Burners4 Burners
Infrared Main Burner
AvailableOne InfraredAvailableAvailable
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel316L Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNo--
Primary Color
BlackBlackStainless SteelStainless Steel
Grill Lights
InternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Rear Burner Rotisserie
YesYesYesYes
Cooking Grid Dimensions
27 7/8 X 18 7/8"30 X 17 1/2"29 1/2 X 18"29 1/2 X 18"
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Total Cooking Capacity
685 Sq. Inches764 Sq. Inches715 Sq. Inches715 Sq. Inches
Cutout Width
29"30 1/2"30 3/4"30 5/8"
Cutout Depth
21 1/2"19 3/4"21 1/4"21 1/4"
Cutout Height
Quick Ship
YesNoYesYes
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
304 Stainless SteelStainless Steel304 Cast Stainless Steel316L Cast Stainless Steel
Flame Tamer Material
Stainless SteelCeramicStainless SteelStainless Steel
Cooking Grate Material
Stainless SteelStainless SteelCast Stainless SteelStainless Steel
Rotisserie Kit
AvailableYesYesAvailable
Heat Zone Separators
YesNoYesYes
Main Grilling Area
526 Sq. Inches525 Sq. Inches531 Sq. Inches531 Sq. Inches
Ignition Type
Flame ThrowerContinuous SparkFlame ThrowerFlame Thrower
Secondary Grilling Area
159 Sq. Inches239 Sq. Inches184 Sq. Inches184 Sq. Inches
Flash Tubes
NoYesYesYes
Smoker
NoNoNo--
Spring Assisted Hood
Thermometer
AnalogAnalogDigitalAnalog
Width
30"32"32.5"32.5"
Height
25"23.25"22.5"21.25"
Depth
26.5"24.5"27"25.75"