ID # 3173821Model # L54TR-DSLP
This item leaves our warehouse within
8-12 Weeks
  • Sturdy ceramic burners will never rust or corrode
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
ProfessionalALXE--Professional
Cooking Grid Dimensions
51 X 21"51 1/4 X 19"50 X 20"51 X 21"
Class
LuxuryLuxuryLuxuryLuxury
Cutout Width
53"54 1/2"52 1/4"53"
Cutout Depth
24 1/2"23"24 1/4"24 1/2"
Cutout Height
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Primary Color
GreenStainless SteelStainless SteelBlue
Made In USA
Size
XL (43" And Up)XL (43" And Up)XL (43" And Up)XL (43" And Up)
Commercial
YesNoYesYes
Series
54 Inch56 Inch54 Inch54 Inch
Infrared Main Burner
One InfraredOne InfraredOne InfraredOne Infrared
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Total Cooking Capacity
1555 Sq. Inches1390 Sq. Inches1000 Sq. Inches1555 Sq. Inches
Main Burner Material
Ceramic18-SR Stainless Steel304 Stainless SteelCeramic
Heat Zone Separators
NoNoYesNo
Main Grilling Area
1110 Sq. Inches973 Sq. Inches1000 Sq. Inches1110 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceContinuous SparkHot SurfaceHot Surface
Secondary Grilling Area
445 Sq. Inches416 Sq. Inches491 Sq. Inches445 Sq. Inches
Flash Tubes
YesNoYesYes
Width
54"56"54"54"
Height
25"26"26.39"25"
Depth
28.38"27"29.64"28.38"