ID # 3051561Model # TEBQ54RS-CL
Sale
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
7-10 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
  • Hexagon-shaped stainless steel cooking rods are extra thick for searing
  • Indigo Blue Exclusive Control Illumination provides precise control knob setting
  • Large capacity sealed smoker box lets you add unique flavor to grilled foods
Cutout Dimensions (in inches): 52.25 W x 24.25 D x 11.75 H.
Related Departments
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cooking Grid Dimensions
50 X 20"43 X 20 1/4"51 1/4 X 19"50 X 20"
Class
LuxuryLuxuryLuxuryLuxury
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
Made In The USA With Globally Sourced Parts--YesMade In The USA With Globally Sourced Parts
Size
XL (43" And Up)XL (43" And Up)XL (43" And Up)XL (43" And Up)
Hose Included
Yes--YesYes
Commercial
Yes--NoYes
Series
54 Inch48 Inch56 Inch54 Inch
Number Of Main Burners
4 Burners4 Burners4 Burners4 Burners
Infrared Main Burner
One InfraredNot AvailableOne InfraredOne Infrared
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel--304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Primary Color
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
Yes--YesYes
Cutout Width
52 1/4"45 3/4"54 1/2"52 1/4"
Cutout Depth
24 1/4"22 3/4"23"24 1/4"
Cutout Height
Quick Ship
NoYesYesNo
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Thermometer
AnalogAnalogAnalogDigital
Total Cooking Capacity
1000 Sq. Inches--1390 Sq. Inches1000 Sq. Inches
Main Grilling Area
1000 Sq. Inches855 Sq. Inches973 Sq. Inches1000 Sq. Inches
Includes Warming Rack
Yes----Yes
Flame Tamer Material
CeramicCeramicCeramicCeramic
Smoker
YesYesYesYes
Spring Assisted Hood
YesYesYesYes
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
304 Stainless Steel304 Stainless Steel18-SR Stainless Steel304 Stainless Steel
Cooking Grate Material
Stainless SteelCast Stainless SteelStainless SteelStainless Steel
Rotisserie Kit
Rotisserie Burner Btus
Heat Zone Separators
YesNoNoYes
Ignition Type
Hot SurfaceHot SurfaceContinuous SparkHot Surface
Secondary Grilling Area
491 Sq. Inches327 Sq. Inches416 Sq. Inches491 Sq. Inches
Flash Tubes
YesYesNoYes
Width
54"47.938"56"54"
Height
26.39"27.25"26"26.39"
Depth
29.64"26.875"27"29.64"