ID # 3173818Model # L54TR-CALP
Rebate
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
8-12 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Innovative Trident infrared burner offers infinite temperature control between high and low
  • Sturdy ceramic burners will never rust or corrode
  • Lift assist and fluid handle rotation make raising the hood effortless
  • Three-speed rotisserie with infrared burner produces slow roasted perfection
  • Large capacity smoker box lets you add unique flavor to grilled foods
Related Departments
Current Item
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
ProfessionalALXE--Professional
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cooking Grid Dimensions
51 X 21"51 1/4 X 19"50 X 20"51 X 21"
Class
LuxuryLuxuryLuxuryLuxury
Cutout Width
53"54 1/2"52 1/4"53"
Cutout Depth
24 1/2"23"24 1/4"24 1/2"
Cutout Height
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Primary Color
YellowStainless SteelStainless SteelBlue
Made In USA
Size
XL (43" And Up)XL (43" And Up)XL (43" And Up)XL (43" And Up)
Hose Included
YesYesYesYes
Commercial
YesNoYesYes
Series
54 Inch56 Inch54 Inch54 Inch
Number Of Main Burners
4 Burners4 Burners4 Burners4 Burners
Infrared Main Burner
One InfraredOne InfraredOne InfraredOne Infrared
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesYesYesYes
Quick Ship
NoYesNoNo
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Total Cooking Capacity
1555 Sq. Inches1390 Sq. Inches1000 Sq. Inches1555 Sq. Inches
Rotisserie Kit
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
Ceramic18-SR Stainless Steel304 Stainless SteelCeramic
Flame Tamer Material
CeramicCeramicCeramicCeramic
Cooking Grate Material
Rotisserie Burner Btus
Heat Zone Separators
NoNoYesNo
Main Grilling Area
1110 Sq. Inches973 Sq. Inches1000 Sq. Inches1110 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceContinuous SparkHot SurfaceHot Surface
Secondary Grilling Area
445 Sq. Inches416 Sq. Inches491 Sq. Inches445 Sq. Inches
Flash Tubes
YesNoYesYes
Smoker
Spring Assisted Hood
Width
54"56"54"54"
Height
25"26"26.39"25"
Depth
28.38"27"29.64"28.38"