ID # 3173788Model # L42ATR-SILP
Rebate
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
8-12 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Innovative Trident infrared burner offers infinite temperature control between high and low
  • Infrared heat sears steaks to perfection and locks in juices
  • Lift assist and fluid handle rotation make raising the hood effortless
  • Three-speed rotisserie with infrared burner produces slow roasted perfection
  • Blue LED control panel accents and ultra-bright internal halogen lighting
Related Departments
Current Item
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
ProfessionalProfessionalAIPGProfessional
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cooking Grid Dimensions
39 X 21"39 X 21"31 3/4 X 19"39 X 21"
Class
LuxuryLuxuryLuxuryLuxury
Cutout Width
41"41"34 1/2"41"
Cutout Depth
24 1/2"24 1/2"23"24 1/2"
Cutout Height
10 7/8"10 7/8"10 13/16 Inchs10 7/8"
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Primary Color
RedStainless SteelStainless SteelRed
Made In USA
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Hose Included
YesYesYesYes
Commercial
YesYesYesYes
Series
42 Inch42 Inch36 Inch42 Inch
Number Of Main Burners
3 Burners3 Burners3 Burners3 Burners
Infrared Main Burner
All InfraredOne InfraredAvailableOne Infrared
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
Quick Ship
NoNo--No
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneBluetooth OnlyNone
Thermometer
AnalogAnalogDigitalAnalog
Total Cooking Capacity
1200 Sq. Inches1200 Sq. Inches888 Sq. Inches1200 Sq. Inches
Rotisserie Kit
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
Ceramic InfraredCeramic304 Stainless SteelCeramic
Cooking Grate Material
Rotisserie Burner Btus
Heat Zone Separators
NoNoNoNo
Main Grilling Area
855 Sq. Inches855 Sq. Inches603 Sq. Inches855 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceHot SurfaceHot SurfaceHot Surface
Secondary Grilling Area
345 Sq. Inches345 Sq. Inches225 Sq. Inches345 Sq. Inches
Flash Tubes
YesYesNoYes
Smoker
Spring Assisted Hood
Width
42"42"36.00"42"
Height
25"25"26.06"25"
Depth
28.38"28.38"27.19"28.38"