ID # 3051555Model # TEBQ42RS-CL
(4)
Cutout Dimensions (in inches): 40.25 W x 24.25 D x 11.75 H.
Outstanding grill!
My Twin Eagle 42 inch grill
Cooking Grid Dimensions
38 X 20"39 X 21"31 3/4 X 19"38 X 20"
Class
LuxuryLuxuryLuxuryLuxury
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Series
42 Inch42 Inch36 Inch42 Inch
Number Of Main Burners
3 Burners3 Burners3 Burners3 Burners
Infrared Main Burner
One InfraredOne InfraredAvailableNot Available
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Cutout Width
40 1/4"41"34 1/2"40 1/4"
Cutout Depth
24 1/4"24 1/2"23"24 1/4"
Cutout Height
11 3/4"10 7/8"10 13/16 Inchs11 3/4"
Quick Ship
NoNo--No
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneBluetooth OnlyNone
Thermometer
AnalogAnalogDigitalAnalog
Total Cooking Capacity
760 Sq. Inches1200 Sq. Inches888 Sq. Inches760 Sq. Inches
Main Grilling Area
760 Sq. Inches855 Sq. Inches603 Sq. Inches760 Sq. Inches
Includes Warming Rack
Yes----Yes
Flame Tamer Material
CeramicCeramicRadiant GlassCeramic
Main Burner Material
304 Stainless SteelCeramic304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Heat Zone Separators
YesNoNoYes
Ignition Type
Hot SurfaceHot SurfaceHot SurfaceHot Surface
Secondary Grilling Area
369 Sq. Inches345 Sq. Inches225 Sq. Inches369 Sq. Inches
Flash Tubes
YesYesNoYes
Width
42"42"36.00"42"
Height
26.39"25"26.06"26.39"
Depth
29.64"28.38"27.19"29.64"