ID # 3173740Model # L42TR-SILP
Key Features
Innovative Trident infrared burner offers infinite temperature control between high and low
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
ProfessionalProfessionalAIPGProfessional
Cooking Grid Dimensions
39 X 21"39 X 21"31 3/4 X 19"39 X 21"
Cutout Width
41"41"34 1/2"41"
Cutout Depth
24 1/2"24 1/2"23"24 1/2"
Cutout Height
10 7/8"10 7/8"10 13/16 Inchs10 7/8"
Primary Color
RedStainless SteelStainless SteelRed
Made In USA
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Series
42 Inch42 Inch36 Inch42 Inch
Number Of Main Burners
3 Burners3 Burners3 Burners3 Burners
Infrared Main Burner
One InfraredOne InfraredAvailableAll Infrared
Quick Ship
NoNo--No
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneBluetooth OnlyNone
Thermometer
AnalogAnalogDigitalAnalog
Total Cooking Capacity
1200 Sq. Inches1200 Sq. Inches888 Sq. Inches1200 Sq. Inches
Main Burner Material
CeramicCeramic304 Stainless SteelCeramic Infrared
Main Grilling Area
855 Sq. Inches855 Sq. Inches603 Sq. Inches855 Sq. Inches
Secondary Grilling Area
345 Sq. Inches345 Sq. Inches225 Sq. Inches345 Sq. Inches
Width
42"42"36.00"42"
Height
25"25"26.06"25"
Depth
28.38"28.38"27.19"28.38"