ID # 3173689Model # L42R-3-PBLP
Lynx Professional 42 Inch Built-In Propane Grill w/ Rotisserie in Pacific Blue - L42R-3-PBLP
  • Fixed position ceramic briquettes create consistently even heat distribution
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
ProfessionalProfessionalProfessionalAIPG
Cooking Grid Dimensions
39 X 21"39 X 21"39 X 21"31 3/4 X 19"
Cutout Width
41"41"41"34 1/2"
Cutout Depth
24 1/2"24 1/2"24 1/2"23"
Cutout Height
10 7/8"10 7/8"10 7/8"10 13/16 Inchs
Primary Color
BlueBlueStainless SteelStainless Steel
Made In USA
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Series
42 Inch42 Inch42 Inch36 Inch
Number Of Main Burners
3 Burners3 Burners3 Burners3 Burners
Infrared Main Burner
Not AvailableAll InfraredOne InfraredAvailable
Quick Ship
NoNoNo--
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneBluetooth Only
Thermometer
AnalogAnalogAnalogDigital
Total Cooking Capacity
1200 Sq. Inches1200 Sq. Inches1200 Sq. Inches888 Sq. Inches
Main Burner Material
CeramicCeramic InfraredCeramic304 Stainless Steel
Main Grilling Area
855 Sq. Inches855 Sq. Inches855 Sq. Inches603 Sq. Inches
Secondary Grilling Area
345 Sq. Inches345 Sq. Inches345 Sq. Inches225 Sq. Inches
Flash Tubes
YesYesYesNo
Width
42"42"42"36.00"
Height
25"25"25"26.06"
Depth
28.38"28.38"28.38"27.19"