ID # 3173536Model # L36TR-GLLP
This item leaves our warehouse within
4-6 Weeks
Collection
ProfessionalProfessionalSeries 9Hestan
Cooking Grid Dimensions
33 X 18 1/2"33 X 18 1/2"32 1/4 X 20 1/4"30 1/2 X 21 3/16"
Cutout Width
35"35"34 1/2"35"
Cutout Depth
22"22"22 3/4"23 1/2"
Cutout Height
10 1/8"10 1/8"10 1/8"12"
Primary Color
WhiteWhiteStainless SteelStainless Steel
Made In USA
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Commercial
YesYes--No
Infrared Main Burner
One InfraredAll InfraredNot AvailableNot Available
Quick Ship
NoNoYesYes
Total Cooking Capacity
935 Sq. Inches935 Sq. Inches--889 Sq. Inches
Main Burner Material
CeramicCeramic Infrared304 Stainless Steel321 Stainless Steel
Cooking Grate Material
Stainless SteelStainless SteelCast Stainless SteelStainless Steel
Main Grilling Area
640 Sq. Inches640 Sq. Inches630 Sq. Inches653 Sq. Inches
Secondary Grilling Area
295 Sq. Inches295 Sq. Inches241 Sq. Inches236 Sq. Inches
Flash Tubes
YesYesYesNo
Smoker
YesYesYesNo
Width
36"36"35.938"36"
Height
24.75"24.75"27.25"29.5"
Depth
25.38"25.38"26.875"32.437"