ID # 3173482Model # L36R-3-CALP
Lynx Professional 36 Inch Built-In Propane Grill w/ Rotisserie in California Poppy - L36R-3-CALP
Rebate
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
8-12 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Sturdy ceramic burners will never rust or corrode
  • Fixed position ceramic briquettes create consistently even heat distribution
  • Lift assist and fluid handle rotation make raising the hood effortless
  • Three-speed rotisserie with infrared burner produces slow roasted perfection
  • Large capacity smoker box lets you add unique flavor to grilled foods
Related Departments
Current Item
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
ProfessionalSeries 9HestanProfessional
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cooking Grid Dimensions
33 X 18 1/2"32 1/4 X 20 1/4"30 1/2 X 21 3/16"33 X 18 1/2"
Class
LuxuryLuxuryLuxuryLuxury
Cutout Width
35"34 1/2"35"35"
Cutout Depth
22"22 3/4"23 1/2"22"
Cutout Height
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Primary Color
YellowStainless SteelStainless SteelYellow
Made In USA
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Hose Included
Yes--YesYes
Commercial
Yes--NoYes
Series
36 Inch36 Inch36 Inch36 Inch
Number Of Main Burners
3 Burners3 Burners3 Burners3 Burners
Infrared Main Burner
Not AvailableNot AvailableNot AvailableAll Infrared
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel--304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
Yes--YesYes
Quick Ship
NoYesYesNo
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Total Cooking Capacity
935 Sq. Inches--889 Sq. Inches935 Sq. Inches
Rotisserie Kit
YesYesYesYes
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
Ceramic304 Stainless Steel321 Stainless SteelCeramic Infrared
Flame Tamer Material
CeramicCeramicCeramic--
Cooking Grate Material
Stainless SteelCast Stainless SteelStainless SteelStainless Steel
Rotisserie Burner Btus
Heat Zone Separators
NoNoNoNo
Main Grilling Area
640 Sq. Inches630 Sq. Inches653 Sq. Inches640 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceHot SurfaceHot SurfaceHot Surface
Secondary Grilling Area
295 Sq. Inches241 Sq. Inches236 Sq. Inches295 Sq. Inches
Flash Tubes
YesYesNoYes
Smoker
YesYesNoYes
Spring Assisted Hood
YesYesYesYes
Width
36"35.938"36"36"
Height
24.75"27.25"29.5"24.75"
Depth
25.38"26.875"32.437"25.38"