ID # 3143475Model # ALXE-42SZ-NG-SM9005
Number Of Main Burners
3 Burners3 Burners4 Burners--
Infrared Main Burner
One InfraredOne InfraredNot Available--
Class
LuxuryLuxuryPremiumLuxury
Collection
ALXEProfessionalAspireALXE
Made In USA
YesMade In The USA With Globally Sourced PartsMade In The USA With Globally Sourced PartsYes
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Hose Included
NoNoNo--
Series
42 Inch42 Inch42 Inch42 Inch
Primary Color
BlackBlackBlackBlack
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesYesNo--
Cutout Width
40 1/2"41"41"40 1/2"
Cutout Depth
23"24 1/2"23 1/2"23"
Total Cooking Capacity
1390 Sq. Inches1200 Sq. Inches993 Sq. Inches770 Sq. Inches
Rotisserie Kit
YesYesNo--
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
18-SR Stainless SteelCeramic304 Stainless Steel--
Flame Tamer Material
CeramicCeramicCeramic--
Cooking Grate Material
Rotisserie Burner Btus
Cooking Grid Dimensions
37 1/4 X 19"39 X 21"36 1/2 X 21 3/16"37 1/4 X 19"
Heat Zone Separators
NoNoNo--
Main Grilling Area
770 Sq. Inches855 Sq. Inches774 Sq. Inches--
Ignition Type
Continuous SparkHot SurfaceHot Surface--
Secondary Grilling Area
416 Sq. Inches345 Sq. Inches219 Sq. Inches--
Flash Tubes
NoYesNo--
Smoker
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Width
42"42"42"42"
Height
26.06"25"27.187"26.06"
Depth
26.81"28.38"28.312"26.81"