ID # 3002784Model # EMBR42-NG-BK
(1)
Rebate
Buy an Aspire Grill & Save 15% on Additional Items
Related Departments
Customer Reviews
1
1 reviews
Horrible Hestan Support
Santa Barbara, California
Aug 19, 2025
I WOULD NOT WASTE YOUR MONEY ON THIS BRAND
Was This Helpful?
Current Item
Number Of Main Burners
4 Burners3 Burners4 Burners--
Class
PremiumLuxuryPremiumLuxury
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
AspireProfessionalAspireALXE
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Hose Included
NoNoNo--
Commercial
NoYesNoNo
Series
42 Inch42 Inch42 Inch42 Inch
Infrared Main Burner
One InfraredOne InfraredNot Available--
Primary Color
BlackBlackBlackBlack
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesYesNo--
Cutout Width
41"41"41"40 1/2"
Cutout Depth
23 1/2"24 1/2"23 1/2"23"
Total Cooking Capacity
993 Sq. Inches1200 Sq. Inches993 Sq. Inches770 Sq. Inches
Main Burner Material
304 Stainless SteelCeramic304 Stainless Steel--
Flame Tamer Material
CeramicCeramicCeramic--
Cooking Grid Dimensions
36 1/2 X 21 3/16"39 X 21"36 1/2 X 21 3/16"37 1/4 X 19"
Heat Zone Separators
NoNoNo--
Main Grilling Area
774 Sq. Inches855 Sq. Inches774 Sq. Inches--
Ignition Type
Hot SurfaceHot SurfaceHot Surface--
Secondary Grilling Area
219 Sq. Inches345 Sq. Inches219 Sq. Inches--
Flash Tubes
NoYesNo--
Smoker
NoYesNo--
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Width
42"42"42"42"
Height
27.187"25"27.187"26.06"
Depth
28.312"28.38"28.312"26.81"