ID # 3143469Model # ALXE-42SZ-NG-S9005
Class
LuxuryLuxuryPremiumLuxury
Collection
ALXEProfessionalAspireALXE
Made In USA
YesMade In The USA With Globally Sourced PartsMade In The USA With Globally Sourced PartsYes
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Series
42 Inch42 Inch42 Inch42 Inch
Primary Color
BlackBlackBlackBlack
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Cutout Width
40 1/2"41"41"40 1/2"
Cutout Depth
23"24 1/2"23 1/2"23"
Total Cooking Capacity
770 Sq. Inches1200 Sq. Inches993 Sq. Inches1390 Sq. Inches
Cooking Grid Dimensions
37 1/4 X 19"39 X 21"36 1/2 X 21 3/16"37 1/4 X 19"
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Width
42"42"42"42"
Height
26.06"25"27.187"26.06"
Depth
26.81"28.38"28.312"26.81"