ID # 3104309Model # BH3623009
Bromic Heating Low Clearance Recess Kit For Platinum Smart-Heat 2300W - BH3623009
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
1-3 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
304 Brushed Stainless Steel
  • Small Clearance Cavity
  • Suitable for New Build or Retrofit
  • Available in Standard & Marine Grade
Seamlessly integrate your Bromic Platinum Smart-Heat 2300W Electric units with these unique recess kits which permit flush-mounting in roof cavities as small as 10. Suitable for both new build or retrofit, the Low Clearance Recess Kit has a built-in fan for ventilation, allowing for reduced cavity installation clearances. These kits include the parts and hardware needed for recessed mounting of our Platinum and Platinum Marine series, allowing you to easily install the heater so that it doesn't interfere with your streamlined aesthetic.
Current Item
Material
Stainless SteelStainless SteelStainless Steel--
Width
10.3"10.3"10.3"--
Height
6.9"6.9"6.9"--
Depth
40.9"40.9"40.9"--