ID # 3002196Model # EAB42-NG-BK
Aspire By Hestan 42-Inch Built-In Natural Gas Grill - Stealth - EAB42-NG-BK
Rebate
Buy an Aspire Grill & Save 15% on Additional Items
Related Departments
Customer Reviews
1
1 reviews
Horrible Hestan Support
Santa Barbara, California
Aug 19, 2025
I WOULD NOT WASTE YOUR MONEY ON THIS BRAND
Was This Helpful?
Current Item
Number Of Main Burners
4 Burners--4 Burners3 Burner
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Class
PremiumLuxuryPremiumLuxury
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
AspireALXEAspireRockwell
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
Made In The USA With Globally Sourced PartsYesMade In The USA With Globally Sourced PartsYes
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Commercial
NoNoNoNo
Series
42 Inch42 Inch42 Inch--
Infrared Main Burner
Not Available--One InfraredNot Available
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Primary Color
BlackBlackBlackBlack
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalNone
Cutout Width
41"40 1/2"41"46 3/4"
Cutout Depth
23 1/2"23"23 1/2"23 7/8"
Total Cooking Capacity
993 Sq. Inches770 Sq. Inches993 Sq. Inches666 Sq. Inches
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Rotisserie Kit
No----No
Flame Tamer Material
Ceramic--CeramicStainless Steel
Cooking Grate Material
Cooking Grid Dimensions
36 1/2 X 21 3/16"37 1/4 X 19"36 1/2 X 21 3/16"36 X 18 1/2"
Main Grilling Area
774 Sq. Inches--774 Sq. Inches--
Ignition Type
Hot Surface--Hot SurfaceFlame Thrower
Secondary Grilling Area
219 Sq. Inches--219 Sq. Inches--
Spring Assisted Hood
YesYesYesYes
Thermometer
AnalogAnalogAnalogNone
Width
42"42"42"48"
Height
27.187"26.06"27.187"16.75"
Depth
28.312"26.81"28.312"27.406"