ID # 2960583Model # GMBR42-LP-GG
Hestan 42-Inch Built-In Propane Gas Grill W/ Sear Burner & Rotisserie - Pacific Fog - GMBR42-LP-GG
Rebate
Buy a Hestan Grill, Get 15% Off Additional Qualifying Products
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
4-6 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Made in the USA for quality craftsmanship and long lasting durability
  • Motion-activated Stadium under-hood lighting helps you keep an eye on your grilling day or night
  • Durable powder coated stainless steel panels in Pacific Fog signature color finish
Number Of Main Burners
4 Burners3 Burners3 Burners4 Burners
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
HestanAIPGEagle OneHestan
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Hose Included
YesYesYesYes
Commercial
NoYesYesNo
Series
42 Inch42 Inch42 Inch42 Inch
Infrared Main Burner
One InfraredAvailableOne InfraredNot Available
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Primary Color
GrayStainless SteelStainless SteelGray
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
YesYesYesYes
Cutout Width
41"40 1/2"40 1/4"41"
Cutout Depth
23 1/2"23"24 1/4"23 1/2"
Cutout Height
12"10 13/16 Inchs11 3/4"12"
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneBluetooth OnlyNoneNone
Quick Ship
No--NoNo
Total Cooking Capacity
1064 Sq. Inches987 Sq. Inches760 Sq. Inches1064 Sq. Inches
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
321 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel321 Stainless Steel
Flame Tamer Material
CeramicRadiant GlassCeramicCeramic
Cooking Grid Dimensions
36 1/2 X 21 3/16"37 3/4 X 19"38 X 20"36 1/2 X 21 3/16"
Heat Zone Separators
NoNoYesNo
Main Grilling Area
782 Sq. Inches717 Sq. Inches760 Sq. Inches782 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceHot SurfaceHot SurfaceHot Surface
Secondary Grilling Area
282 Sq. Inches270 Sq. Inches369 Sq. Inches282 Sq. Inches
Flash Tubes
NoNoYesNo
Smoker
NoYesYesNo
Spring Assisted Hood
Thermometer
AnalogDigitalDigitalAnalog
Width
42"42.00"42"42"
Height
29.5"26.06"26.39"29.5"
Depth
32.437"27.19"29.64"32.437"