ID # 3066224Model # TE1BQ42RS-L
Sale
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
7-10 Business Days
Related Departments
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cooking Grid Dimensions
38 X 20"37 3/4 X 19"36 1/2 X 21 3/16"36 1/2 X 21 3/16"
Class
LuxuryLuxuryLuxuryLuxury
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
Eagle OneAIPGHestanHestan
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Hose Included
YesYesYesYes
Commercial
YesYesNoNo
Series
42 Inch42 Inch42 Inch42 Inch
Number Of Main Burners
3 Burners3 Burners4 Burners4 Burners
Infrared Main Burner
One InfraredAvailableOne InfraredOne Infrared
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Primary Color
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelGreen
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesYesYesYes
Cutout Width
40 1/4"40 1/2"41"41"
Cutout Depth
24 1/4"23"23 1/2"23 1/2"
Cutout Height
11 3/4"10 13/16 Inchs12"12"
Quick Ship
No--YesNo
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneBluetooth OnlyNoneNone
Thermometer
DigitalDigitalAnalogAnalog
Total Cooking Capacity
760 Sq. Inches987 Sq. Inches1064 Sq. Inches1064 Sq. Inches
Main Grilling Area
760 Sq. Inches717 Sq. Inches782 Sq. Inches782 Sq. Inches
Includes Warming Rack
Yes------
Flame Tamer Material
CeramicRadiant GlassCeramicCeramic
Smoker
YesYesNoNo
Spring Assisted Hood
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
304 Stainless Steel304 Stainless Steel321 Stainless Steel321 Stainless Steel
Cooking Grate Material
Rotisserie Kit
Rotisserie Burner Btus
Heat Zone Separators
YesNoNoNo
Ignition Type
Hot SurfaceHot SurfaceHot SurfaceHot Surface
Secondary Grilling Area
369 Sq. Inches270 Sq. Inches282 Sq. Inches282 Sq. Inches
Flash Tubes
YesNoNoNo
Width
42"42.00"42"42"
Height
26.39"26.06"29.5"29.5"
Depth
29.64"27.19"32.437"32.437"