ID # 3187306Model # WFGRDC30
Wildfire 30-in Vinyl Griddle Cover - WFGRDC30
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
1-3 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
Elastic banding for a secure attachment to the grill head
  • Keeps your grill clean and ready for use between cooking sessions
  • Embossed with the Wildfire Outdoor Living logo
  • Helps extend life of grill cart by shielding elements
The Wildfire Outdoor Living 30 inch vinyl griddle cover is essential for any outdoor cooking enthusiast. It offers great benefits that extend the life and performance of your griddle. Made from durable, weather-resistant vinyl, the cover stays in place even in wind and is easy to remove when you are ready to cook. It also helps to keep your griddle clean by reducing dirt and debris buildup, minimizing maintenance.
Learning Center
Manufacturer Downloads
Warranty
Related Departments
Free Shipping
Leaves Warehouse1-3 Business Days
Thermometer Type
Griddle------
Material
VinylVinylPolyester Vinyl BlendVinyl
Collection
Ranch ProPrestige / Prestige PROBlaze LTE+ / LTE PRORogue
Cover Type
Griddle CoverGrill CoverGrill CoverGrill Cover
Grill Configuration
Built-InFreestandingBuilt-InFreestanding
Primary Color
BlackBlackBlackBlack
Grill Model
Grill Type
Gas Grills & SmokersGas Grills & SmokersGas Grills & SmokersGas Grills & Smokers
Accessory Type
Cleaning & MaintenanceCleaning & MaintenanceCleaning & MaintenanceCleaning & Maintenance
Grill Brand
Wildfire Outdoor LivingNapoleonBlazeNapoleon
Width
30"68"41"25"
Height
13.75"52"24.5"48"
Depth
25.88"28"23"66"