ID # 3187108Model # WFPRO42G-SS-NG
Wildfire Ranch Pro 42-in 4 Burner Built-In 304 SS Natural Gas Grill - WFPRO42G-SS-NG
With distinctive traditional 304 stainless steel and stylish soft edges, the Wildfire Outdoor Living 42 inch natural gas grill is designed to furnish any outdoor kitchen design. The cast stainless steel burners combined with laser-cut stainless steel cooking grates gives you a premium cooking surface that covers a larger area of the cooking area - providing the ultimate cooking experience and ensuring the best results every time.
Warranty
Related Departments
Customer Reviews
Be the first to write a review!
Questions & Answers
Question:
Is there a sear burner available?Was This Helpful?
Answers:
Asked by D | Answered by Wesley
Compare Similar Items
Current Item
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
Ranch Pro700 SeriesBlaze LTE PROBrahma
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Number Of Main Burners
4 Burners6 Burners5 Burners5 Burners
Infrared Main Burner
AvailableNot AvailableAvailableAvailable
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Grill Lights
InternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal
Cooking Grid Dimensions
39 7/8 X 18 7/8"41 1/2 X 18"37 1/4 X 18"38 X 19"
Total Cooking Capacity
982 Sq. Inches1100 Sq. Inches897 Sq. Inches1026 Sq. Inches
Cutout Width
41"42"38"38 1/2"
Cutout Depth
21 1/2"19 3/8"21 1/4"21"
Cutout Height
Quick Ship
NoYesYesYes
Main Burner Material
304 Stainless SteelStainless Steel304 Cast Stainless Steel304 Cast Stainless Steel
Main Grilling Area
753 Sq. Inches747 Sq. Inches670 Sq. Inches760 Sq. Inches
Ignition Type
Flame ThrowerFlame ThrowerFlame ThrowerFlame Thrower
Secondary Grilling Area
229 Sq. Inches360 Sq. Inches227 Sq. Inches266 Sq. Inches
Flash Tubes
NoNoYesNo
Smoker
No--NoNo
Width
42"45.5"40.5"39.75"
Height
25"24.1"22.5"21.25"
Depth
26.5"27.6"27"24.125"