ID # 3187105Model # WFPRO42G-SS-LP
Wildfire Ranch Pro 42-in 4 Burner Built-In 304 SS Propane Grill - WFPRO42G-SS-LP
With distinctive traditional 304 stainless steel and stylish soft edges, the Wildfire Outdoor Living 42 inch propane grill is designed to furnish any outdoor kitchen design. The cast stainless steel burners combined with laser-cut stainless steel cooking grates gives you a premium cooking surface that covers a larger area of the cooking area - providing the ultimate cooking experience and ensuring the best results every time.
Warranty
Related Departments
Customer Reviews
Be the first to write a review!
Questions & Answers
Question:
Is there a sear burner available?Was This Helpful?
Answers:
Asked by D | Answered by Wesley
Compare Similar Items
Current Item
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
Ranch Pro700 SeriesBlaze LTE PROSummit
Made In USA
NoNoNoYes
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Hose Included
YesNoYesYes
Number Of Main Burners
4 Burners6 Burners5 Burners4 Burners
Infrared Main Burner
AvailableNot AvailableAvailableAvailable
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel--
Grill Lights
InternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Cooking Grid Dimensions
39 7/8 X 18 7/8"41 1/2 X 18"37 1/4 X 18"35 3/4 X 19 1/4"
Total Cooking Capacity
982 Sq. Inches1100 Sq. Inches897 Sq. Inches1053 Sq. Inches
Cutout Width
41"42"38"41 1/4"
Cutout Depth
21 1/2"19 3/8"21 1/4"26 1/4"
Cutout Height
10 1/2"10 1/4"9 1/2"36"
Quick Ship
YesYesNoYes
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
304 Stainless SteelStainless Steel304 Cast Stainless SteelStainless Steel
Flame Tamer Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelPorcelain Coated Steel
Main Grilling Area
753 Sq. Inches747 Sq. Inches670 Sq. Inches681 Sq. Inches
Ignition Type
Flame ThrowerFlame ThrowerFlame ThrowerContinuous Spark
Secondary Grilling Area
229 Sq. Inches360 Sq. Inches227 Sq. Inches372 Sq. Inches
Flash Tubes
NoNoYesNo
Smoker
No--NoYes
Width
42"45.5"40.5"41"
Height
25"24.1"22.5"53.4"
Depth
26.5"27.6"27"31.5"