ID # 3187093Model # WFPRO36G-SS-LP
Wildfire Ranch Pro 36-in 3 Burner Built-In 304 SS Propane Grill - WFPRO36G-SS-LP
With distinctive traditional 304 stainless steel and stylish soft edges, the Wildfire Outdoor Living 36 inch propane grill is designed to furnish any outdoor kitchen design. The cast stainless steel burners combined with laser-cut stainless steel cooking grates give you a premium cooking surface that covers a larger area of the cooking area - providing the ultimate cooking experience and ensuring the best results every time.
Question:
does wildfire offer a sear burner?Was This Helpful?
Answers:
Hi Robert. Wildfire Outdoor does not currently offer an infrared sear burner.
Asked by Robert | Answered by Wesley
Free Shipping
Leaves Warehouse1-3 Business Days
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
Ranch Pro700 SeriesBlaze LTE PROBrahma
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Hose Included
YesNoYesYes
Number Of Main Burners
3 Burners6 Burners5 Burners5 Burners
Infrared Main Burner
AvailableNot AvailableAvailableAvailable
Grill Lights
InternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal
Cooking Grid Dimensions
33 7/8 X 18 7/8"41 1/2 X 18"37 1/4 X 18"38 X 19"
Total Cooking Capacity
833 Sq. Inches1100 Sq. Inches897 Sq. Inches1026 Sq. Inches
Cutout Width
35"42"38"38 1/2"
Cutout Depth
21 1/2"19 3/8"21 1/4"21 1/2"
Cutout Height
Quick Ship
YesYesNoYes
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
304 Stainless SteelStainless Steel304 Cast Stainless Steel304 Cast Stainless Steel
Flame Tamer Material
Cooking Grate Material
Stainless SteelStainless SteelCast Stainless SteelStainless Steel
Rotisserie Kit
AvailableYesYesYes
Heat Zone Separators
YesNoYesNo
Main Grilling Area
639 Sq. Inches747 Sq. Inches670 Sq. Inches760 Sq. Inches
Secondary Grilling Area
194 Sq. Inches360 Sq. Inches227 Sq. Inches266 Sq. Inches
Flash Tubes
NoNoYesNo
Spring Assisted Hood
YesNoYesNo
Thermometer
AnalogAnalogDigitalAnalog
Width
36"45.5"40.5"39.75"
Height
25"24.1"22.5"21.25"
Depth
26.5"27.6"27"24.125"