ID # 3187090Model # WFPRO36G-BSS-NG
Wildfire Ranch Pro 36-in 3 Burner Built-In Black 304 SS Natural Gas Grill - WFPRO36G-BSS-NG
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
1-3 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
Premium quality 304 SS burners provide a massive amount of cooking power, from 42,000-74,000 BTUs
  • Thick laser-cut 304 stainless steel cooking grates allow food to cook evenly without drying out
  • 304 SS heat dividers maintain designated burner zones for two meals cooking on opposite sides
  • Crafted with 304 Stainless Steel for the ultimate durability and longevity
  • Infrared rear burner heats up to 10,000 BTUs, perfect for rotisserie style cooking
With distinctive black 304 stainless steel, a unique look, and stylish soft edges, the Wildfire Outdoor Living 36 inch natural gas grill is designed to furnish any outdoor kitchen design. The cast stainless steel burners combined with laser-cut stainless steel cooking grates give you a premium cooking surface that covers a larger area of the cooking area - providing the ultimate cooking experience and ensuring the best results every time.
Warranty
Related Departments
Customer Reviews
Be the first to write a review!
Questions & Answers
Question:
Does the cabinet it sits in need to be fire resistant?Was This Helpful?
Answers:
Asked by Chad | Answered by Wesley
Compare Similar Items
Current Item
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
Ranch ProRanch Pro700 SeriesBlaze LTE PRO
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
NoNoNoNo
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Hose Included
YesYesNoYes
Commercial
NoNoNoNo
Number Of Main Burners
3 Burners4 Burners6 Burners5 Burners
Infrared Main Burner
AvailableAvailableNot AvailableAvailable
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
Primary Color
BlackBlackStainless SteelStainless Steel
Grill Lights
InternalInternalInternal / ExternalInternal / External
Rear Burner Rotisserie
YesYesYesYes
Cooking Grid Dimensions
33 7/8 X 18 7/8"39 7/8 X 18 7/8"41 1/2 X 18"37 1/4 X 18"
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Total Cooking Capacity
833 Sq. Inches982 Sq. Inches1100 Sq. Inches897 Sq. Inches
Cutout Width
35"41"42"38"
Cutout Depth
21 1/2"21 1/2"19 3/8"21 1/4"
Cutout Height
Quick Ship
NoYesYesYes
Rotisserie Kit
AvailableAvailableYesYes
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
304 Stainless Steel304 Stainless SteelStainless Steel304 Cast Stainless Steel
Flame Tamer Material
Cooking Grate Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelCast Stainless Steel
Heat Zone Separators
YesYesNoYes
Main Grilling Area
639 Sq. Inches753 Sq. Inches747 Sq. Inches670 Sq. Inches
Ignition Type
Flame ThrowerFlame ThrowerFlame ThrowerFlame Thrower
Secondary Grilling Area
194 Sq. Inches229 Sq. Inches360 Sq. Inches227 Sq. Inches
Flash Tubes
NoNoNoYes
Smoker
NoNo--No
Spring Assisted Hood
Thermometer
AnalogAnalogAnalogDigital
Width
36"42"45.5"40.5"
Height
25"25"24.1"22.5"
Depth
26.5"26.5"27.6"27"