ID # 3187081Model # WFPRO30G-SS-LP
Wildfire Ranch Pro 30-in 2 Burner Built-In SS Propane Grill - WFPRO30G-SS-LP
With distinctive traditional 304 stainless steel and stylish soft edges, the Wildfire Outdoor Living 30 inch propane grill is designed to furnish any outdoor kitchen design. The cast stainless steel burners combined with laser-cut stainless steel cooking grates gives you a premium cooking surface that covers a larger area of the cooking area - providing the ultimate cooking experience and ensuring the best results every time.
Free Shipping
Leaves Warehouse1-3 Business Days
Leaves Warehouse7-10 Business Days
Sale
View Item
Rebate
View Item
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
Ranch ProBlaze LTE PRO--Sedona By Lynx
Made In USA
NoNoMade In The USA With Globally Sourced PartsMade In The USA With Globally Sourced Parts
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Commercial
NoNoYesYes
Number Of Main Burners
2 Burners4 Burners3 Burners3 Burners
Infrared Main Burner
AvailableAvailableNot AvailableNot Available
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel--
Marine Grade
NoNoNoNo
Rear Burner Rotisserie
YesYesNoNo
Cooking Grid Dimensions
27 7/8 X 18 7/8"29 1/2 X 18"30 X 17 1/2"33 X 17 3/4"
Total Cooking Capacity
685 Sq. Inches715 Sq. Inches525 Sq. Inches891 Sq. Inches
Cutout Width
29"30 3/4"30 1/2"35"
Cutout Depth
21 1/2"21 1/4"19 3/4"21 1/4"
Cutout Height
10 1/2"9 1/2"9 1/2"10"
Quick Ship
YesYesNoNo
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
304 Stainless Steel304 Cast Stainless SteelStainless Steel304 Stainless Steel
Flame Tamer Material
Stainless SteelStainless SteelCeramicCeramic
Cooking Grate Material
Stainless SteelCast Stainless SteelStainless SteelStainless Steel
Rotisserie Kit
AvailableYesAvailableNo
Heat Zone Separators
Main Grilling Area
526 Sq. Inches531 Sq. Inches525 Sq. Inches618 Sq. Inches
Ignition Type
Flame ThrowerFlame ThrowerContinuous SparkContinuous Spark
Secondary Grilling Area
159 Sq. Inches184 Sq. Inches239 Sq. Inches273 Sq. Inches
Flash Tubes
NoYesNoNo
Smoker
NoNoNoNo
Thermometer
AnalogDigitalAnalogAnalog
Width
30"32.5"32"36"
Height
25"22.5"23.25"24.31"
Depth
26.5"27"24.5"25.31"