ID # 3187078Model # WFPRO30G-BSS-NG
Wildfire Ranch Pro 30-in 2 Burner Built-In Black 304 SS Natural Gas Grill - WFPRO30G-BSS-NG
With distinctive black 304 stainless steel, a unique look, and stylish soft edges, the Wildfire Outdoor Living 30 inch natural gas grill is designed to furnish any outdoor kitchen design. The cast stainless steel burners combined with laser-cut stainless steel cooking grates give you a premium cooking surface that covers a larger area of the cooking area - providing the ultimate cooking experience and ensuring the best results every time.
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
Ranch Pro--Blaze LTE PROBlaze LTE+
Made In USA
NoMade In The USA With Globally Sourced PartsNoNo
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Hose Included
YesYesYesNo
Commercial
NoYesNoYes
Number Of Main Burners
2 Burners3 Burners4 Burners4 Burners
Infrared Main Burner
AvailableOne InfraredAvailableAvailable
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel316L Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNo--
Primary Color
BlackBlackStainless SteelStainless Steel
Cooking Grid Dimensions
27 7/8 X 18 7/8"30 X 17 1/2"29 1/2 X 18"29 1/2 X 18"
Total Cooking Capacity
685 Sq. Inches764 Sq. Inches715 Sq. Inches715 Sq. Inches
Cutout Width
29"30 1/2"30 3/4"30 5/8"
Cutout Depth
21 1/2"19 3/4"21 1/4"21 1/4"
Cutout Height
Quick Ship
YesNoYesYes
Rotisserie Kit
AvailableYesYesAvailable
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
304 Stainless SteelStainless Steel304 Cast Stainless Steel316L Cast Stainless Steel
Flame Tamer Material
Stainless SteelCeramicStainless SteelStainless Steel
Cooking Grate Material
Stainless SteelStainless SteelCast Stainless SteelStainless Steel
Heat Zone Separators
YesNoYesYes
Main Grilling Area
526 Sq. Inches525 Sq. Inches531 Sq. Inches531 Sq. Inches
Ignition Type
Flame ThrowerContinuous SparkFlame ThrowerFlame Thrower
Secondary Grilling Area
159 Sq. Inches239 Sq. Inches184 Sq. Inches184 Sq. Inches
Flash Tubes
NoYesYesYes
Smoker
NoNoNo--
Thermometer
AnalogAnalogDigitalAnalog
Width
30"32"32.5"32.5"
Height
25"23.25"22.5"21.25"
Depth
26.5"24.5"27"25.75"