ID # 3178405Model # G300-MLED-085
Sale
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
3-5 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
Enhanced by QD-Mini LED technology that provides over 1,500 local dimming zones
  • Quantum Dot technology & High Brightness ULTRA LED Backlight reaches up to 2,400 nits
  • Watch action-packed movies & play fast-paced games w/ a 120Hz panel refresh rate & Motion Rate 483
  • Dolby Atmos, DTS Virtual, 2.1 speaker system w/ a built-in subwoofer & Enhanced Dialogue Mode
The G300 Series Smart TVs deliver the ultimate viewing experience for fast-paced movies, sports, and next-level gaming. Featuring QLED PRO Quantum Dot technology and HDR ULTRA with Dolby Vision IQ, these TVs offer enhanced contrast and vivid colors. With a High Brightness ULTRA Direct LED Backlight capable of producing over 2,400 nits of peak brightness, you'll enjoy dazzling highlights in any viewing environment. The QD-Mini LED technology utilizes over 1,500 local dimming zones to adapt to on-screen content, ensuring deep blacks without image blooming, all powered by the advanced AIPQ PRO Processor that optimizes each scene using machine learning for an unparalleled cinematic experience. The 120Hz native panel refresh rate and Motion Rate 480 provide best-in-class motion clarity, resulting in smooth video playback. For gamers, the Game Accelerator 240 and Auto Game Mode ensure blistering fast gameplay, keeping you ahead of the competition. The G300 Series also features Dolby Atmos, DTS Virtual, and a new  speaker system with a built-in subwoofer, delivering high-performance spatial sound. Experience true premium entertainment with the G300 Series TVs.
Current Item
TV Type
LEDLEDLEDLED
Screen Size
85"85"85"85"
Screen Resolution
2160p/4K Ultra HD2160p/4K Ultra HD2160p/4K Ultra HD2160p/4K Ultra HD
Smart TV
YesYesYesYes
Mount Type
Wall MountWall MountWall MountWall Mount
HDMI Inputs
4344
Size
85 Inch85 Inch85 Inch85 Inch
Screen Refresh Rate
120 Hz60 Hz120 Hz60 Hz
Mount Pattern
600 X 400200 X 200600 X 400600 X 300
Primary Color
BlackBlackBlackBlack
Aspect Ratio
Maximum Resolution
3840 X 21603840 X 21603840 X 21603840 X 2160
USB Port
Sun Exposure
Full SunFull SunPartial SunShade
PC Input
YesYesYesYes
Ethernet Port
Operating Temperature
-22 To 125-24 To 125-22 To 125-22 To 125
Series
G300S300G200G100
Width
74.4"74.5"74.4"74"
Height
42.9"42.6"42.9"42"
Depth
2.8"1.1"2.9"3"