ID # 3173902Model # L30AG-OBNG
Lynx Asado 30 Inch Built-In Natural Gas Flat Top Grill in Obsidian - L30AG-OBNG
Rebate
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
8-12 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Mutli-layer All-Clad griddle cooktop offers a versatile cooking experience
  • Trident variable infrared burner provides responsive temperature control
  • Reliable hot surface ignition makes lighting your Asado grill simple
  • Seamless welded construction to eliminate gaps and retain heat
  • Stylish blue LED control panel accents
Related Departments
Buying Options
Free Shipping
Leaves Warehouse8-12 Weeks
Rebate
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
AsadoAffinity--Ranch Pro
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cooking Grid Dimensions
27 1/2 X 18"30 Inch Diameter--27 7/8 X 18 7/8"
Gas Grill Class
Luxury------
Exterior Stainless Grade
304 Stainless Steel------
Number Of Main Burners
2 Burners2 Burners2 Burners2 Burners
Grilling Surface BTUs
46000------
Infrared Main Burner
All InfraredNot AvailableNot AvailableAvailable
Main Burner Material
Ceramic InfraredStainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Cooking Grate Material
Stainless SteelCeramic Coated SteelStainless SteelStainless Steel
Burger Count
22------
Heat Zone Separators
NoNo----
Cutout Width
29"27 9/16"28 1/2"29"
Cutout Depth
Cutout Height
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Primary Color
BlackStainless SteelStainless SteelBlack
Made In USA
Made In The USA With Globally Sourced PartsYesMade In The USA With Globally Sourced PartsNo
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Hose Included
NoYesYesYes
Commercial
YesNoNoNo
Series
30 Inch30G30 Inch--
Marine Grade
NoNoNoNo
Grill Lights
ExternalNoneExternal--
Rear Burner Rotisserie
NoNoNoNo
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Quick Ship
Thermometer
NoneNoneNoneAnalog
Total Cooking Capacity
495 Sq. Inches650 Sq. Inches482 Sq. Inches526 Sq. Inches
Rotisserie Kit
NoNo----
Ignition Type
Hot SurfaceContinuous SparkHot SurfaceFlame Thrower
Flash Tubes
YesNoNoNo
Includes Smoker Box
No------
Width
30"32.2"30"30"
Height
13.56"11.375"14.71"13.75"
Depth
27.88"32.2"29.74"25.88"