ID # 3173752Model # L42TR-GLNG
Key Features
Innovative Trident infrared burner offers infinite temperature control between high and low
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
ProfessionalProfessionalHestanAIPG
Cooking Grid Dimensions
39 X 21"39 X 21"36 1/2 X 21 3/16"31 3/4 X 19"
Cutout Width
41"41"41"34 1/2"
Cutout Depth
24 1/2"24 1/2"23 1/2"23"
Cutout Height
10 7/8"10 7/8"12"10 13/16 Inchs
Primary Color
WhiteWhiteStainless SteelStainless Steel
Made In USA
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Series
42 Inch42 Inch42 Inch36 Inch
Number Of Main Burners
3 Burners3 Burners4 Burners3 Burners
Infrared Main Burner
One InfraredAll InfraredOne InfraredAvailable
Quick Ship
NoNoYes--
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneBluetooth Only
Thermometer
AnalogAnalogAnalogDigital
Total Cooking Capacity
1200 Sq. Inches1200 Sq. Inches1064 Sq. Inches888 Sq. Inches
Main Burner Material
CeramicCeramic Infrared321 Stainless Steel304 Stainless Steel
Main Grilling Area
855 Sq. Inches855 Sq. Inches782 Sq. Inches603 Sq. Inches
Secondary Grilling Area
345 Sq. Inches345 Sq. Inches282 Sq. Inches225 Sq. Inches
Flash Tubes
YesYesNoNo
Width
42"42"42"36.00"
Height
25"25"29.5"26.06"
Depth
28.38"28.38"32.437"27.19"