ID # 3173572Model # L36TR-SING
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
ProfessionalProfessionalHestanProfessional
Cooking Grid Dimensions
33 X 18 1/2"33 X 18 1/2"30 1/2 X 21 3/16"33 X 18 1/2"
Cutout Width
35"35"35"35"
Cutout Depth
22"22"23 1/2"22"
Primary Color
RedRedRedStainless Steel
Made In USA
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Infrared Main Burner
One InfraredAll InfraredNot AvailableOne Infrared
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Total Cooking Capacity
935 Sq. Inches935 Sq. Inches889 Sq. Inches935 Sq. Inches
Main Burner Material
CeramicCeramic Infrared321 Stainless SteelCeramic
Main Grilling Area
640 Sq. Inches640 Sq. Inches653 Sq. Inches640 Sq. Inches
Secondary Grilling Area
295 Sq. Inches295 Sq. Inches236 Sq. Inches295 Sq. Inches
Width
36"36"36"36"
Height
24.75"24.75"29.5"24.75"
Depth
25.38"25.38"32.437"25.38"