ID # 3173563Model # L36TR-LSNG
Rebate
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
8-12 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Innovative Trident infrared burner offers infinite temperature control between high and low
  • Sturdy ceramic burners will never rust or corrode
  • Lift assist and fluid handle rotation make raising the hood effortless
  • Three-speed rotisserie with infrared burner produces slow roasted perfection
  • Large capacity smoker box lets you add unique flavor to grilled foods
Related Departments
Current Item
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
ProfessionalProfessionalHestanProfessional
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cooking Grid Dimensions
33 X 18 1/2"33 X 18 1/2"30 1/2 X 21 3/16"33 X 18 1/2"
Class
LuxuryLuxuryLuxuryLuxury
Cutout Width
35"35"35"35"
Cutout Depth
22"22"23 1/2"22"
Cutout Height
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Primary Color
GrayGrayGrayStainless Steel
Made In USA
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Hose Included
NoNoNoNo
Commercial
YesYesNoYes
Series
36 Inch36 Inch36 Inch36 Inch
Number Of Main Burners
3 Burners3 Burners3 Burners3 Burners
Infrared Main Burner
One InfraredAll InfraredNot AvailableOne Infrared
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesYesYesYes
Quick Ship
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Total Cooking Capacity
935 Sq. Inches935 Sq. Inches889 Sq. Inches935 Sq. Inches
Rotisserie Kit
YesYesYesYes
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
CeramicCeramic Infrared321 Stainless SteelCeramic
Flame Tamer Material
Ceramic--CeramicCeramic
Cooking Grate Material
Rotisserie Burner Btus
Heat Zone Separators
Main Grilling Area
640 Sq. Inches640 Sq. Inches653 Sq. Inches640 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceHot SurfaceHot SurfaceHot Surface
Secondary Grilling Area
295 Sq. Inches295 Sq. Inches236 Sq. Inches295 Sq. Inches
Flash Tubes
YesYesNoYes
Smoker
Spring Assisted Hood
Width
36"36"36"36"
Height
24.75"24.75"29.5"24.75"
Depth
25.38"25.38"32.437"25.38"