ID # 3173470Model # L30ATR-OBNG
This item leaves our warehouse within
8-12 Weeks
Collection
ProfessionalRockwellAspireALXE
Cooking Grid Dimensions
27 X 21"30 X 18 1/2"30 1/2 X 21 3/16"27 1/4 X 19"
Class
LuxuryLuxuryPremiumLuxury
Cutout Width
29"40 3/8"35"28 1/2"
Cutout Depth
24 1/2"23 7/8"23 1/2"23"
Primary Color
BlackBlackBlackBlack
Made In USA
Made In The USA With Globally Sourced PartsYesMade In The USA With Globally Sourced PartsYes
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Commercial
YesNoNoNo
Series
30 Inch--36 Inch30 Inch
Number Of Main Burners
2 Burners2 Burner3 Burners2 Burners
Infrared Main Burner
All InfraredNot AvailableOne InfraredOne Infrared
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Grill Lights
Internal / ExternalNoneInternal / ExternalInternal / External
Thermometer
AnalogNoneAnalogAnalog
Total Cooking Capacity
840 Sq. Inches555 Sq. Inches830 Sq. Inches542 Sq. Inches
Main Burner Material
Ceramic Infrared304 Stainless Steel304 Stainless Steel18-SR Stainless Steel
Rotisserie Burner Btus
14000No Rear Burner--15000
Heat Zone Separators
Main Grilling Area
600 Sq. Inches--647 Sq. Inches542 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceFlame ThrowerHot SurfaceContinuous Spark
Secondary Grilling Area
240 Sq. Inches--183 Sq. Inches--
Flash Tubes
YesYesNoNo
Smoker
Spring Assisted Hood
YesYesYesYes
Width
30"42"36"30"
Height
25"16.75"27.187"26"
Depth
27.88"27.406"28.312"26.81"