ID # 3173425Model # L30TR-PBNG
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
ProfessionalRockwellALXEProfessional
Cooking Grid Dimensions
27 X 21"30 X 18 1/2"27 1/4 X 19"27 X 21"
Class
LuxuryLuxuryLuxuryLuxury
Cutout Width
29"40 3/8"28 1/2"29"
Cutout Depth
24 1/2"23 7/8"23"24 1/2"
Primary Color
BlueBlueBlueBlue
Made In USA
Made In The USA With Globally Sourced PartsYesYesMade In The USA With Globally Sourced Parts
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Hose Included
NoNo--No
Commercial
YesNoNoYes
Series
30 Inch--30 Inch30 Inch
Number Of Main Burners
2 Burners2 Burner--2 Burners
Infrared Main Burner
One InfraredNot Available--All Infrared
Grill Lights
Internal / ExternalNoneInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesNo--Yes
Thermometer
AnalogNoneAnalogAnalog
Total Cooking Capacity
840 Sq. Inches555 Sq. Inches542 Sq. Inches840 Sq. Inches
Rotisserie Kit
YesNo--Yes
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
Ceramic304 Stainless Steel--Ceramic Infrared
Flame Tamer Material
CeramicStainless Steel----
Rotisserie Burner Btus
14000No Rear Burner--14000
Heat Zone Separators
NoNo--No
Main Grilling Area
600 Sq. Inches----600 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceFlame Thrower--Hot Surface
Secondary Grilling Area
240 Sq. Inches----240 Sq. Inches
Flash Tubes
YesYes--Yes
Width
30"42"30"30"
Height
25"16.75"26"25"
Depth
27.88"27.406"26.81"27.88"