ID # 3173422Model # L30TR-OBNG
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
ProfessionalRockwellAspireALXE
Cooking Grid Dimensions
27 X 21"30 X 18 1/2"30 1/2 X 21 3/16"27 1/4 X 19"
Class
LuxuryLuxuryPremiumLuxury
Cutout Width
29"40 3/8"35"28 1/2"
Cutout Depth
24 1/2"23 7/8"23 1/2"23"
Primary Color
BlackBlackBlackBlack
Made In USA
Made In The USA With Globally Sourced PartsYesMade In The USA With Globally Sourced PartsYes
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Commercial
YesNoNoNo
Series
30 Inch--36 Inch30 Inch
Number Of Main Burners
2 Burners2 Burner3 Burners2 Burners
Infrared Main Burner
One InfraredNot AvailableOne InfraredOne Infrared
Grill Lights
Internal / ExternalNoneInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesNoNoYes
Thermometer
AnalogNoneAnalogAnalog
Total Cooking Capacity
840 Sq. Inches555 Sq. Inches830 Sq. Inches542 Sq. Inches
Rotisserie Kit
YesNoNoYes
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
Ceramic304 Stainless Steel304 Stainless Steel18-SR Stainless Steel
Flame Tamer Material
CeramicStainless SteelCeramicCeramic
Rotisserie Burner Btus
14000No Rear Burner--15000
Heat Zone Separators
Main Grilling Area
600 Sq. Inches--647 Sq. Inches542 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceFlame ThrowerHot SurfaceContinuous Spark
Secondary Grilling Area
240 Sq. Inches--183 Sq. Inches--
Flash Tubes
YesYesNoNo
Width
30"42"36"30"
Height
25"16.75"27.187"26"
Depth
27.88"27.406"28.312"26.81"