ID # 3173416Model # L30TR-GLNG
Rebate
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
8-12 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Innovative Trident infrared burner offers infinite temperature control between high and low
  • Sturdy ceramic burners will never rust or corrode
  • Lift assist and fluid handle rotation make raising the hood effortless
  • Three-speed rotisserie with infrared burner produces slow roasted perfection
  • Large capacity smoker box lets you add unique flavor to grilled foods
Related Departments
Current Item
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
ProfessionalRockwellProfessionalALXE
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cooking Grid Dimensions
27 X 21"30 X 18 1/2"27 X 21"27 1/4 X 19"
Class
LuxuryLuxuryLuxuryLuxury
Cutout Width
29"40 3/8"29"28 1/2"
Cutout Depth
24 1/2"23 7/8"24 1/2"23"
Cutout Height
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Primary Color
WhiteWhiteWhiteWhite
Made In USA
Made In The USA With Globally Sourced PartsYesMade In The USA With Globally Sourced PartsYes
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Hose Included
NoNoNoNo
Commercial
YesNoYesNo
Series
30 Inch--30 Inch30 Inch
Number Of Main Burners
2 Burners2 Burner2 Burners2 Burners
Infrared Main Burner
One InfraredNot AvailableAll InfraredOne Infrared
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Grill Lights
Internal / ExternalNoneInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesNoYesYes
Quick Ship
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Thermometer
AnalogNoneAnalogAnalog
Total Cooking Capacity
840 Sq. Inches555 Sq. Inches840 Sq. Inches542 Sq. Inches
Rotisserie Kit
YesNoYesYes
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
Ceramic304 Stainless SteelCeramic Infrared18-SR Stainless Steel
Flame Tamer Material
CeramicStainless Steel--Ceramic
Cooking Grate Material
Rotisserie Burner Btus
14000No Rear Burner1400015000
Heat Zone Separators
Main Grilling Area
600 Sq. Inches--600 Sq. Inches542 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceFlame ThrowerHot SurfaceContinuous Spark
Secondary Grilling Area
240 Sq. Inches--240 Sq. Inches--
Flash Tubes
YesYesYesNo
Smoker
Spring Assisted Hood
YesYesYesYes
Width
30"42"30"30"
Height
25"16.75"25"26"
Depth
27.88"27.406"27.88"26.81"