ID # 3173368Model # L30R-3-GLNG
Lynx Professional 30 Inch Built-In Natural Gas Grill w/ Rotisserie in Glacier - L30R-3-GLNG
Related Departments
Current Item
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
ProfessionalRockwellProfessionalALXE
Cooking Grid Dimensions
27 X 21"30 X 18 1/2"27 X 21"27 1/4 X 19"
Class
LuxuryLuxuryLuxuryLuxury
Cutout Width
29"40 3/8"29"28 1/2"
Cutout Depth
24 1/2"23 7/8"24 1/2"23"
Primary Color
WhiteWhiteWhiteWhite
Made In USA
Made In The USA With Globally Sourced PartsYesMade In The USA With Globally Sourced PartsYes
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Commercial
YesNoYesNo
Series
30 Inch--30 Inch30 Inch
Number Of Main Burners
2 Burners2 Burner2 Burners2 Burners
Infrared Main Burner
Not AvailableNot AvailableAll InfraredOne Infrared
Rear Burner Rotisserie
YesNoYesYes
Total Cooking Capacity
840 Sq. Inches555 Sq. Inches840 Sq. Inches542 Sq. Inches
Rotisserie Kit
YesNoYesYes
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
Ceramic304 Stainless SteelCeramic Infrared18-SR Stainless Steel
Flame Tamer Material
CeramicStainless Steel--Ceramic
Rotisserie Burner Btus
14000No Rear Burner1400015000
Heat Zone Separators
Main Grilling Area
600 Sq. Inches--600 Sq. Inches542 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceFlame ThrowerHot SurfaceContinuous Spark
Secondary Grilling Area
240 Sq. Inches--240 Sq. Inches--
Flash Tubes
YesYesYesNo
Width
30"42"30"30"
Height
25"16.75"25"26"
Depth
27.88"27.406"27.88"26.81"