ID # 3173353Model # L30R-3-PBLP
Lynx Professional 30 Inch Built-In Propane Grill w/ Rotisserie in Pacific Blue - L30R-3-PBLP
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
ProfessionalAspireRockwellALXE
Cooking Grid Dimensions
27 X 21"30 1/2 X 21 3/16"30 X 18 1/2"27 1/4 X 19"
Class
LuxuryPremiumLuxuryLuxury
Cutout Width
29"35"40 3/8"28 1/2"
Cutout Depth
24 1/2"23 1/2"23 7/8"23"
Primary Color
BlueBlueBlueBlue
Made In USA
Made In The USA With Globally Sourced PartsMade In The USA With Globally Sourced PartsYesYes
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Hose Included
YesYesNo--
Commercial
YesNoNoNo
Series
30 Inch36 Inch--30 Inch
Number Of Main Burners
2 Burners3 Burners2 Burner--
Infrared Main Burner
Not AvailableNot AvailableNot Available--
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalNoneInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesYesNo--
Quick Ship
NoYesNoNo
Thermometer
AnalogAnalogNoneAnalog
Total Cooking Capacity
840 Sq. Inches830 Sq. Inches555 Sq. Inches542 Sq. Inches
Rotisserie Kit
Yes--No--
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
Ceramic304 Stainless Steel304 Stainless Steel--
Flame Tamer Material
CeramicCeramicStainless Steel--
Rotisserie Burner Btus
1400012000No Rear Burner--
Heat Zone Separators
NoNoNo--
Main Grilling Area
600 Sq. Inches647 Sq. Inches----
Ignition Type
Hot SurfaceHot SurfaceFlame Thrower--
Secondary Grilling Area
240 Sq. Inches183 Sq. Inches----
Flash Tubes
YesNoYes--
Smoker
YesNoNo--
Width
30"36"42"30"
Height
25"27.187"16.75"26"
Depth
27.88"28.312"27.406"26.81"