ID # 3173344Model # L30R-3-GLLP
Lynx Professional 30 Inch Built-In Propane Grill w/ Rotisserie in Glacier - L30R-3-GLLP
Rebate
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
8-12 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Sturdy ceramic burners will never rust or corrode
  • Fixed position ceramic briquettes create consistently even heat distribution
  • Lift assist and fluid handle rotation make raising the hood effortless
  • Three-speed rotisserie with infrared burner produces slow roasted perfection
  • Large capacity smoker box lets you add unique flavor to grilled foods
Related Departments
Free Shipping
Leaves Warehouse8-12 Weeks
Rebate
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
ProfessionalRockwellProfessionalALXE
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cooking Grid Dimensions
27 X 21"30 X 18 1/2"27 X 21"27 1/4 X 19"
Class
LuxuryLuxuryLuxuryLuxury
Cutout Width
29"40 3/8"29"28 1/2"
Cutout Depth
24 1/2"23 7/8"24 1/2"23"
Cutout Height
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Primary Color
WhiteWhiteWhiteWhite
Made In USA
Made In The USA With Globally Sourced PartsYesMade In The USA With Globally Sourced PartsYes
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Hose Included
YesNoYesYes
Commercial
YesNoYesNo
Series
30 Inch--30 Inch30 Inch
Number Of Main Burners
2 Burners2 Burner2 Burners2 Burners
Infrared Main Burner
Not AvailableNot AvailableAll InfraredOne Infrared
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Grill Lights
Internal / ExternalNoneInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesNoYesYes
Quick Ship
NoNoNoNo
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Thermometer
AnalogNoneAnalogAnalog
Total Cooking Capacity
840 Sq. Inches555 Sq. Inches840 Sq. Inches542 Sq. Inches
Rotisserie Kit
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
Ceramic304 Stainless SteelCeramic Infrared18-SR Stainless Steel
Flame Tamer Material
CeramicStainless Steel--Ceramic
Cooking Grate Material
Rotisserie Burner Btus
14000No Rear Burner1400015000
Heat Zone Separators
Main Grilling Area
600 Sq. Inches--600 Sq. Inches542 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceFlame ThrowerHot SurfaceContinuous Spark
Secondary Grilling Area
240 Sq. Inches--240 Sq. Inches--
Flash Tubes
YesYesYesNo
Smoker
Spring Assisted Hood
YesYesYesYes
Width
30"42"30"30"
Height
25"16.75"25"26"
Depth
27.88"27.406"27.88"26.81"