ID # 3172018Model # LP40277B
Eurofase 4000 Watt Low Profile Electric Marine Grade 277V Infrared Single Element Heater - LP40277B
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
24-48 Hours
Frequently Bought Together
Key Features
Anodized Aluminium(Body)/Stainless Steel (Front Cover)
  • Approximate 10 x 10 Foot Heat Coverage
  • Advised to be installed no higher than 10 feet off the ground
  • Quartz Element with Approximately 5,000 hours of use
  • 6" Mounting Kit Included
Learning Center
Current Item
Fuel Type
ElectricElectricElectricElectric
Style
Wall/Ceiling MountWall/Ceiling MountWall/Ceiling MountWall/Ceiling Mount
Watts
Mobility
StationaryStationaryStationaryStationary
Series
4000 SeriesTungstenTungstenWD-Series
Finish
BlackBlackBlackBlack
Volts
277V240V240V240V
Amps
14.4 Amps12.5 Amps16.6 Amps25 Amps
Width
9"56"44"61.25"
Grade
Residential / CommercialResidential / CommercialResidential / CommercialResidential / Commercial
Marine Grade
Yes------
Avg Heat Area
Heating Elements
Single ElementSingle ElementDual ElementDual Element
Flush Mount
Flush MountFlush MountFlush MountFlush
Pole Mount
Optional Pole MountOptional Pole MountOptional Pole MountOptional Pole Mount
Infrared
YesYesYesYes
Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Height
4.7"3.5"3.5"8.18"
Depth
64.3"8.5"8.5"9.37"