ID # 3172009Model # LP30480B
Eurofase 3000 Watt Low Profile Electric Marine Grade 480V Infrared Single Element Heater - LP30480B
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
24-48 Hours
Frequently Bought Together
Key Features
Anodized Aluminium(Body)/Stainless Steel (Front Cover)
  • Approximate 8 x 8 Foot Heat Coverage
  • Advised to be installed no higher than 9 feet off the ground
  • Quartz Element with Approximately 5,000 hours of use
  • 6" Mounting Kit Included
Learning Center
Current Item
Fuel Type
ElectricElectricElectricElectric
Style
Wall/Ceiling MountWall/Ceiling MountWall/Ceiling MountWall/Ceiling Mount
Watts
Mobility
StationaryStationaryStationaryStationary
Series
3000 SeriesTungstenTungstenWD-Series
Finish
BlackBlackBlackBlack
Volts
480V240V240V240V
Amps
6.3 Amps12.5 Amps16.6 Amps25 Amps
Width
9"56"44"61.25"
Grade
Residential / CommercialResidential / CommercialResidential / CommercialResidential / Commercial
Marine Grade
Yes------
Avg Heat Area
Heating Elements
Single ElementSingle ElementDual ElementDual Element
Flush Mount
Flush MountFlush MountFlush MountFlush
Pole Mount
Optional Pole MountOptional Pole MountOptional Pole MountOptional Pole Mount
Infrared
YesYesYesYes
Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Height
4.7"3.5"3.5"8.18"
Depth
64.3"8.5"8.5"9.37"