ID # 3171955Model # EF40277E
Eurofase 4000 Watt 277V Element Marine Grade For Eurofase Patio Heaters - EF40277E
Key Features
Voltage: 277V
  • Wattage: 4000 Watt
  • Medium wave quartz element operates without any harsh glares
  • Quartz Element Rated For 5,000 Hours
Learning Center
Manufacturer Downloads
Current Item
Material
QuartzQuartzQuartz--
Width
0.6"55"55"40"
Depth
55"0.63"0.63"3"