ID # 3149001Model # EF30240E
Eurofase 3000 Watt 240V Heating Element For EF60 - EF30240E
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
24-48 Hours
Frequently Bought Together
Key Features
Voltage: 240V
  • Wattage: 3000 Watt
  • Medium wave quartz element operates without any harsh glares
  • Quartz Element Rated For 5,000 Hours
Learning Center
Manufacturer Downloads
Free Shipping
Leaves Warehouse24-48 Hours
Material
QuartzQuartz--Quartz
Width
55"55"40"0.6"
Depth
0.63"0.63"3"55"