ID # 3171949Model # EF40208E
Eurofase 4000 Watt 208V Element Marine Grade For Eurofase Patio Heaters - EF40208E
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
24-48 Hours
Frequently Bought Together
Key Features
Voltage: 208V
  • Wattage: 4000 Watt
  • Medium wave quartz element operates without any harsh glares
  • Quartz Element Rated For 5,000 Hours
Learning Center
Manufacturer Downloads
Current Item
Material
QuartzQuartzQuartz--
Width
0.6"55"55"40"
Depth
55"0.63"0.63"3"