ID # 3171892Model # EF30480B5
Eurofase Brix Series 61 Inch 3000 Watt Single Element Marine Grade 480V Electric Patio Heater in Black - EF30480B5
The perfect blend of functionality and aesthetics can elevate any outdoor area. Offering a lifestyle experience, these heaters are remarkably precise and versatile. The Eurofase 3000 Watt 480V heater warms an approximate 8 x 8 foot area and is advised to be installed no higher than 9 feet off the ground. Eurofase provides the EF30 series in a standard Black, Stainless Steel or White finish and offers the option to upgrade a custom finish to complement any patio decor. Please verify input voltage with a certified electrician prior to ordering.
Style
Wall/Ceiling MountWall/Ceiling MountFreestandingWall/Ceiling Mount
Watts
Mobility
StationaryStationaryPortableStationary
Series
3000 SeriesTungstenPhantomTungsten
Finish
BlackBlackBlackBlack
Volts
480V240V120V240V
Amps
6.3 Amps12.5 Amps15 Amps8.3 Amps
Width
9.375"56"35.56"44"
Decor Plate Style
Brix------
Marine Grade
Yes------
Avg Heat Area
Heating Elements
Single ElementSingle ElementSingle ElementSingle Element
Flush Mount
Flush MountFlush MountNot Flush MountFlush Mount
Height
8.175"3.5"82"3.5"
Depth
61.25"8.5"24.5"8.5"