ID # 3171760Model # EF30240B5
Eurofase Brix Series 61 Inch 3000 Watt Single Element Marine Grade 240V Electric Patio Heater in Black - EF30240B5
The perfect blend of functionality and aesthetics can elevate any outdoor area. Offering a lifestyle experience, these heaters are remarkably precise and versatile. The Eurofase 3000 Watt 240V heater warms an approximate 8 x 8 foot area and is advised to be installed no higher than 9 feet off the ground. Eurofase provides the EF30 series in a standard Black, Stainless Steel or White finish and offers the option to upgrade a custom finish to complement any patio decor. Please verify input voltage with a certified electrician prior to ordering.
Volts
240V240V120V240V
Amps
12.5 Amps12.5 Amps15 Amps8.3 Amps
Width
9.375"56"35.56"44"
Decor Plate Style
Brix------
Height
8.175"3.5"82"3.5"
Depth
61.25"8.5"24.5"8.5"